Neomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full motion - easy install
Out Of Stock
● Out Of Stock
Request Quote
Standard UK Delivery: FREE — 2–3 working days
Next Working Day delivery: subject to availability
Bulk Orders: Volume pricing available — contact us
PO Accepted Net 30 VAT Invoice UK Delivery Secure Checkout
Neomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full motion - easy install. Maximum weight capacity: 40 kg, Minimum screen size: 101.6 cm (40"), Maximum screen size: 165.1 cm (65"), Minimum VESA mount: 200 x 100 mm, Maximum VESA mount: 600 x 400 mm. Tilt angle range: -2 - 12°, Swivel angle range: -45 - 45°, Angle of rotation: 6°, Distance to the wall (min): 5.3 cm, Distance to the wall (max): 49 cm. Product colour: Black